Podstawowym elementem organizacyjnym Kościoła Zielonoświątkowego jest Zbór (gmina, kongregacja) -odpowiednik Parafii. Określenie to odnosi się do grupy wyznawców przynależących do lokalnej wspólnoty wierzących.
Podstawa prawna: Ustawa o stosunku Państwa do Kościoła Zielonoświątkowego w RP z dnia 20 lutego 1997 roku
(Dziennik Ustaw Nr 41, poz. 254, z dn. 26.04.1997r.)
Status prawny edukacji religijnej
Kościół Zielonoświątkowy posiada również, podobnie jak inne kościoły protestanckie, własne wyznanie, uwzględniające charakterystyczne dla pentekostalizmu zasady wiary.
Komentarz do wyznania wiary Kościoła Zielonoświątkowego w Polsce
Kościół przyjmuje nauczanie wyrażone w starożytnych symbolach wiary chrześcijańskiej:
* Apostolskim symbolu wiary
Wierzę w Boga Ojca, Wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi. I w Jezusa Chrystusa, Syna Jego jedynego, Pana naszego, który się począł z Ducha Świętego, narodził się z Marii Panny, umęczon pod Poncjuszem Piłatem, ukrzyżowan, umarł i pogrzebion, zstąpił do piekieł, trzeciego dnia zmartwychwstał, wstąpił na niebiosa, siedzi na prawicy Boga, Ojca Wszechmogącego, skąd przyjdzie sądzić żywych i umarłych. Wierzę w Ducha Świętego, święty Kościół Powszechny, społeczność świętych, grzechów odpuszczenie, ciała zmartwychwstanie i żywot wieczny. Amen.
* Nicejsko-konstantynopolitańskim wyznaniu wiary
Wierzę w jedynego Boga, Ojca Wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi, wszystkich rzeczy widzialnych i niewidzialnych. I w jedynego Pana Jezusa Chrystusa, jednorodzonego Syna Boga, z Ojca zrodzonego przed wszystkimi wiekami: Boga – z Boga, światłość z światłości, Boga prawdziwego z Boga prawdziwego, zrodzonego, nie stworzonego, współistotnego z Ojcem, przez którego wszystkie rzeczy się stały; który dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z niebios, i wcielił się przez Ducha Świętego z Marii Panny i stał się człowiekiem; za nas także ukrzyżowany pod Poncjuszem Piłatem, umęczony i pogrzebany został; i zmartwychwstał dnia trzeciego według Pism; i wstąpił do nieba, siedzi na prawicy Ojca; i znów przyjdzie z chwałą sądzić żywych i umarłych; którego Królestwu nie będzie końca. Wierzę w Ducha Świętego, Pana i Ożywiciela, który od Ojca i Syna pochodzi, który z Ojcem i Synem zarówno jest czczony i wespół wielbiony; który mówił przez proroków. Wierzę w jeden święty, powszechny i apostolski Kościół. Wyznaję jeden chrzest na odpuszczenie grzechów. I oczekuję zmartwychwstania umarłych i żywota przyszłego wieku. Amen.
Kościół Zielonoświątkowy, bazując na protestanckiej tradycji wiary, przyjmuje pięć zasad reformacji sformułowanych w XVI wieku:
* Sola scriptura – tylko Pismo Święte
* Solus Christus – tylko Chrystus
* Sola fide – tylko wiara
* Sola gratia – tylko łaska
* Soli Deo gloria -tylko Bogu należy się chwała
Kościół Zielonoświątkowy uznaje dwa sakramenty (zewnętrzny widzialny znak wewnętrznej i niewidzialnej łaski) częściej nazywane ustanowieniami Chrystusowymi, to jest Chrzest i Wieczerza Pańska (Komunia)
Prawo Wewnętrzne Kościoła Zielonoświątkowego w Rzeczypospolitej Polskiej
Dzieje Apostolskie 2:38-42
Upamiętajcie się i niechaj się każdy z was da ochrzcić w imię Jezusa Chrystusa na odpuszczenie grzechów waszych,
a otrzymacie dar Ducha Świętego. Obietnica ta bowiem odnosi się do was i do dzieci waszych oraz do wszystkich, którzy są z dala, ilu ich Pan, Bóg nasz, powoła. Wielu też innymi słowy składał świadectwo i napominał ich, mówiąc: Ratujcie się spośród tego pokolenia przewrotnego. Ci więc, którzy przyjęli słowo jego, zostali ochrzczeni i pozyskanych zostało owego dnia około trzech tysięcy dusz. Z oddaniem też trwali w nauce apostołów, we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwach.